تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

گرچه برای هر کودک در نخستین سال های زندگی، غذا، رژیم غذایی و مواد غذایی اهمیت زیادی دارند تا او سالم و پر انرژی پرورش یابد و عادت های غذایی مناسب در او به وجود آیند.اما هنوز هم دربارهٔ این موضوع، اطلاعات معتبر، عملی وکاربردی کمی وجود دارند.هدف مطرح کردن همهٔ آن چیزهایی است که باید دربارهٔ غذا دادن به کودکتان بدانید. در روزهای نخست، همهٔ آنچه یک کو.دک نیاز دارد، شیر است. اما همین طور که رشد می کند و بزرگ می شود، نیازهای غذایی او هم بیشتر خواهند شد. وزن بیشتر کودکان تا چهار ماهخگی به دو برابر وزن زمان تولدشان می رسد و در این زمان، آمادگی خوردن پوره های نرم و روان را به مقدار کم دارند.
اگر چه این موضوع نشان از شروع یک مرحلهٔ مهیج در رشد کودک دارد، اما می تواند برای زن و شوهری که به تازگی پدر و مادر شده اند، نگرانی بسیاری به وجود آورد.
همهٔ ما در صددیم تا بهترین موقعیت را برای کودکان فراهم کنیم و چه آغازی در زندگی می توان بهتر از تنظیم پایه های یک رژیم غذایی مناسب باشد؟ اما اگر کودکتان غذا را نخورد یا غذایی را که با عشق و علاقه آماده کرده اید دوست نداشت و از دهان خود بیرون ریخت، چه خواهید کرد.

تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
افزایش مصرف روغن‌ها و چربی‌ها، مواد قندی و نمک، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی، فشار خون، چاقی، دیابت و برخی از انواع سرطان‌ها را افزایش می‌دهد.
برای رسیدن به تعادل وزنی و داشتن بدنی سالم همراه با احساس نشاط و جوانی باید نکاتی را همیشه در زندگی مد نظر داشت؛ از جمله این‌که بدانیم برای پیشگیری از افزایش فشار خون، مصرف نمک را کاهش دهیم و برای استفاده روزمره نمک‌های یددار را به کار بریم.
به یاد داشته باشید که به غذای کودک زیر یک سال نمک اضافه نکنیم تا ذائقه او به غذاهای شور عادت نکند.
شایع‌ترین علت مرگ و میر در کشور بیماری‌های قلبی - عروقی است. از هر ۸۰۰ مرگ در روز ۳۰۰ مورد آن به علت بیماری‌های قلبی - عروقی است؛ در نتیجه برای پیشگیری از افزایش کلسترول خون، به جای روغن حیوانی و روغن نباتی جامد از روغن‌های مایع مانند روغن‌های زیتون و آفتابگردان استفاده کنید.
از مصرف بی‌رویه شیرینی‌های خامه‌دار، چیپس، سس سفید، سوسیس، کالباس، همبرگر، کله‌پاچه، مغز و دل و قلوه که حاوی مقدار زیادی چربی هستند، اجتناب کنید.
برای کاهش مصرف چربی‌ها، غذاها را به صورت کبابی، تنوری، بخارپز یا آب‌پز تهیه کنید.
سعی کنید حداقل ۲ بار در هفته ماهی مصرف کنید، زیرا چربی مفید آن خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را کاهش می‌دهد.
به خاطر داشته باشید چاقی زمینه‌ساز ابتلای انسان به بیماری‌های قلبی - عروقی، دیابت و برخی از انواع سرطان‌هاست.
طبق آمار متوسط مصرف مواد قندی در کشور ۴۰ درصد بیش از مقادیر مورد نیاز است. مصرف زیاد مواد قندی و شیرینی‌ها منجر به چاقی می‌شود.
به جای مصرف انواع نوشابه‌های شیرین گازدار و آبمیوه‌های صنعتی از نوشیدنی‌های سالم مثل آب، دوغ، شیر و آبمیوه‌های طبیعی استفاده کنید.
به جای مصرف قند از توت خشک، انجیر خشک، کشمش و خرما استفاده کنید، ولی در مصرف این مواد هم زیاده‌روی نکنید.
همچنین از مواد پرفیبر نظیر حبوبات و سبوس غلات که حاوی الیاف گیاهی و مواد مغذی هستند مانند نان‌های سبوس‌دار بیشتر استفاده کنید.

تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
در تغذیه کودک تنوع موادغذایی را رعایت کنید تا کلیه مواد مغذی مورد نیاز کودک تامین گردد .
در تهیه و آماده سازی غذای کودک اصول بهداشتی را مراعات کنید .
دستهای خود و دست و صورت کودک را قبل از تغذیه بشویید و از ظروف تمیز و بهداشتی استفاده کنید.
غذا را بلافاصله پس از تهیه به کودک بدهید
در غذا دادن به کودک از بشقاب و لیوان نشکن و قاشق کوچک و کم عمق (مربا خوری) استفاده کنید.
هنگام غذا دادن به کودک صبور باشید و آرام آرام به او غذا بدهید
با توانا تر شدن کودک اجازه دهید خودش غذا بخورد و شما فقط کمک کنید.
وقتی به کودک غذا می دهید با او با محبت صحبت کنید و سعی کنید خاطره خوشی از غذا خوردن در ذهن داشته باشد .
در صورت کم اشتهایی و بی میلی کودک سعی کنید از غذای مورد علاقه وی استفاده کنید و از طریق توجه و محبت بیشتر و همچنین با تغییر در ترکیب ، مزه و حتی رنگ غذا ، او را به خوردن تشویق نمائید.تاريخ : دوشنبه بیستم تیر 1390 | 2 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
از شیر گرفتن ، تغییر تدریجی تغذیه کودک از شیر به غذاهای ترکیبی است . شیر تا پیش از ۴ ماهگی ، کلیه مواد غذایی لازم را برای کودک فراهم می کند . بین سنین ۴ تا ۶ ماهگی ،‌ دستگاه گوارش کودک به حدی از رشد و تکامل می رسد که برای هضم غذاهای پیچیده تر نیز آماده می شود . در این سنین ، علائم گرسنگی بعد از شیرخوردن و تقاضا برای افزایش دفعات تغذیه دیده می شود . این علایم نشانه آمادگی کودک جهت از شیر گرفتن است .
غذاهای اولیه :
تغییر غذای کودک از شیر به غذاهای جامد یک روند تدریجی است که تکمیل آن به ۳ تا ۴ ماه یا حتی بیشتر زمان نیاز دارد . بعضی کودکان سریعاً به غذاهای جامد عادت می کنند ولی عده ای دیگر نیاز به زمان بیشتری دارند . نمودار زیر یکی از روشهای از شیر گرفتن را ارائه می کند . البته موارد ذکر شده باید با شرایط کودک و موقعیت زندگی و معیشتی والدین منطبق گردد . هیچ قانون و زمان خاصی برای از شیر گرفتن شیرخوار وجود ندارد . طول مدت روند تغییر غذا از شیر به جامدات ،‌ یا نوع غذای پیشنهادی نیز متغیر است . مهمترین مسئله دارا بودن دیدگاه مثبت و انعطاف پذیری در این مورد است .
در خلال چند هفته اول بعد از، از شیر گرفتن ، کار شما تهیه غذاهای جامد و دادن آنها به کودک با استفاده از قاشق است . کودک شما احتمالاً در مراحل اولیه از این راه فقط مقادیر کمی مواد غذایی بدست می آورد . برای دادن مواد غذایی به کودک زمانی را انتخاب کنید که هم مادر و هم کودک در آرامش بسر می برند . اغلب موقع نهار بهترین زمان برای دادن مواد غذایی جامد به کودک است . ممکن است اشتیاق کودک شما برای خوردن مواد غذایی جدید در زمان صبحانه نسبت به سایر اوقات کمتر باشد . همچنین در زمان گرسنگی و یا زمانی که کودک خسته است اشتیاقی برای استفاده از مواد غذایی جامد نداشته باشد . کودک را در آغوش بگیرید و کار خود را با دادن نیمی از شیر هر وعده ، ‌سپس یک قاشق غذا و دوباره شیر دادن به مقداری بیشتر نسبت به دفعه اول شروع کنید .
برای شروع ، برنج یا سبزیجات و میوه ها ( به غیر از مرکبات ) ، بهترین غذا برای کودک است . زیرا این مواد کمتر باعث ایجاد واکنش های زیان آور در کودک می شوند . در صورت امتناع از خوردن غذا توسط کودک و یا ابتلا به اسهال ،‌استفراغ ،‌بثورات ، از دادن آن غذا برای چند هفته اجتناب کنید . بتدریج از مقدار شیر بکاهید و تا قبل از یکسالگی جهت تأمین نیاز کودک به شیر فقط از شیر مادر یا شیرخشک استفاده نمائید .
روش صحیح از شیر گرفتن :
برای تغذیه صحیح کودک باید از غذاهایی که در هنگام بلوغ نیز به فرزندان داده می شود ، استفاده نمائید . همیشه از غذاهای خانگی که از مواد تازه تهیه شده است . استفاده کنید . به غذای کودک نمک اضافه نکنید . جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ،‌ استفاده از مواد قندی و شیرین را محدود کنید . جهت آشنایی کودک با انواع مختلف مواد غذایی و چاشنی ها تنوع در مواد غذایی کودک ایجاد کنید . این عمل از بهانه گیری در امر غذا خوردن در آینده جلوگیری می کند .

تاريخ : سه شنبه بیست و سوم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بر اساس تحقیقات انجام شده در انستیتوی ملی بهداشت كودك در هلند كودكانی كه در دوران شیرخواری از شیر مادر تغذیه كرده اند در سنین بالا‌تر از بچه‌های هم‌ سن خود باهوش‌تر می‌شوند . محققان این مراكز با بررسی سالیانه‌ی ضریب هوشی كودكان مورد مطالعه كه برخی از آنها با شیر مادر و برخی با شیر خشك تغذیه شده بودند اعلام كردند كه گرچه در تعیین ضریب هوش عوامل ارثی و محیطی بسیاری دخیل هستند اما ضریب هوشی بچه‌هایی كه از شیر مادر تغذیه می‌كنند به طور متوسط ۶ واحد بیشتر از بچه‌هایی است كه با شیر خشك تغذیه می‌شوند . هنوز معلوم نیست چه عاملی در شیر مادر وجود دارد كه توجیه كننده‌ی چنین یافته‌ای باشد . محققان می گویند احتمالا اسید های چرب اشباع نشده با زنجیره‌ی طولانی كه در شیر مادر به مقدار فراوان وجود دارند مسئول این امر هستند . این اسید ه مستقیما در تكامل سلول های عصبی مغز دخالت دارند و كمبود آنها در شیر خشك ممكن است بر نوزادانی كه با این ماده تغذیه می‌شوند تاثیر منفی بگذاردتاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
عسل یک ماده شگفت‌انگیز و بی‌نظیری است که خواص ارزشمند فراوانی در حفظ سلامتی انسان دارد. امروزه ثابت شده که عسل طبیعی (تصفیه نشده و خالص) علائم آلرژی را کاهش می‌دهد.
در اینجا تعدادی از خواص درمانی عسل را برای شما بیان می‌کنیم.
ـ خواص آنتی‌بیوتیکی (میکروب‌کش) دارد.
ـ داروئی برای درمان ناراحتی‌های معده است. امروزه ثابت شده که عسل از رشد هلیکوباکترپیلوری در معده جلوگیری می‌کند. این باکتری، مسئول اصلی پیدا زخم معده و بسیاری از بیماری‌های معده است.
ـ در درمان بیماری قانقاریا (در این بیماری خون به عضو نمی‌رسد و عضو دچار فساد می‌شود) مفید است که هم از مرگ و هم از قطع عضو جلوگیری می‌کند.
ـ عسل سریع‌تر از پانسمان زخم، سوختگی بدن را درمان می‌کند. با مصرف عسل در هنگام سوختگی بدن، میزان درد، جراحت و کشیدگی بافت کاهش می‌یابد و محل سوختگی سریع‌تر بهبود می‌یابد.
ـ مصرف عسل در افراد مسن، از بروز آب‌مروارید جلوگیری می‌کند.
با این‌همه، هرگز به کودک زیر یک‌سال نباید عسل داد که برای سلامتی او مضر است. دادن عسل به نوزاد زیر یک‌سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود. بوتولیسم در اثر اسپورهای باکتری بوتولینم به‌وجود می‌آید. اسپورهای این باکتری به مقدار زیادی در خاک، گرد و غبار و عسل وجود دارد. اگر این اسپورها توسط افراد بزرگسال بلعیده شوند، تأثیر بدی بر آنها ندارند. ولی اگر وارد بدن نوزاد شوند، در مجرای گوارشی او تکثیر می‌یابند و باعث تولید سم بوتولینم می‌شوند. حتی اگر برای شیرین‌شدن سر پستانک نوزاد، عسل به آن بمالید، این سم را در بدن نوزاد ایجاد خواهد کرد. سم بوتولینم به‌عنوان کشنده‌ترین سم برای انسان شناخته شده است. مقدار کشنده آن یک ده‌میلیونیم میلی‌گرم به‌ازاء هر کیلوگرم وزن بدن است که این مقدار با چشم غیرمسلح دیده نمی‌شود. اگر این مقدار بسیار جزئی وارد جریان خون شود، در کمتر از چند دقیقه با فلج‌کردن عضلات تنفسی، باعث مرگ فرد می‌شود.
دادن عسل به نوزاد زیر یک‌سال باعث بروز مسمومیت ”بوتولیسم“ می‌شود.
بوتولیسم نوزادان، در تمام قاره‌ها به‌جزء آفریقا وجود دارد. بوتولیسم می‌تواند توسط خاک یا گرد و غبار (به‌خصوص گرد و خاک کیسه جاروبرقی) در نوزاد ایجاد شود، ولی خوردن عسل، مهم‌ترین عامل بروز این مسمومیت است. مسمومیت بوتولیسم در نوزادان زیر یک‌سال اتفاق می‌افتد، ولی بیشتر تا سن ۶ ماهگی است. خوشبختانه در بیشتر موارد، مقدار سم آنقدر کم است که مسمومیت غیرقابل تشخیص است.
اولین علامت بوتولیسم در نوزاد، یبوست است (البته یبوست در بسیاری از نوزدان شایع است و خطری هم ندارد) که ۳ تا ۳۰ روز بعد از خوردن عسل بروز می‌کند. در طی روزهای بعدی نوزاد دچار ضعف، بی‌میلی به غذا، کاهش اشتها و گریه‌کردن ضعیف می‌شود.
اگر بیماری پیشرفت کند، نوزاد کمتر و کمتر حرکت می‌کند و آب از دهانش می‌ریزد. عمل مکیدن و بازکردن دهان کاهش می‌یابد. عدم کنترل سر نیز از علائم جدی این بیماری است. حتی تنفس ضعیف ممکن است به تدریج یا به‌طور ناگهانی بروز کند. پس اگر کودک سالمی دچار علائم بالا باشد یعنی یبوست همراه با ضعف در مکیدن و گریه‌کردن یا نفس‌کشیدن، باید او را نزد پزشک ببرید، زیرا ممکن است دچار بوتولیسم شده باشد، مگر اینکه علت دیگری برای این ضعف وجود داشته باشد.
اگر پزشک تشخیص داد که کودک دچار بوتولیسم شده است، بایستی برای مدت یک‌ماه در ICU تحت مراقبت ویژه باشد (با سیستم تهویه خودکار و غذاخوردن متناسب از راه لوله). بعد از آن برای مدت دو هفته هم در بیمارستان بستری شود. اگر پزشک بوتولیسم را به‌درستی و فوری تشخیص دهد و نوزاد هم سریعاً تحت درمان و مراقبت قرار بگیرد، هیچ خطری سلامتی نوزاد را تهدید نخواهد کرد و می‌تواند کاملاً بهبود یابد. میزان مرگ ناشی از این مسمومیت در نوزادان بستری در بیمارستان کمتر از یک‌درصد است. اخیراً یک پادزهر برای این مسمومیت کشف شده است که می‌تواند مدت زمان بستری شدن در بیمارستان و ICU را کاهش دهد. مؤثرترین روش برای جلوگیری از مسمومیت بوتولیسم در نوزاد، ندادن عسل به اوست. شیر مادر نیز شدت بوتولیسم را کاهش می‌دهد. بنابراین علی‌رغم فواید فراوان عسل، مصرف آن در کودکان زیر یک سال مجاز نمی‌باشد و برای سلامتی آنها مضر است.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

ین که چطور باید تنقلاتی چون بادام زمینی، پسته، بادام و ... را در برنامه غذایی کودکان بگنجانیم، سوال بیشتر والدین است.
● آلرژی تنقلات یعنی چه؟
آلرژی غذایی مربوط به ماده هیستامین و موادشیمیایی التهاب دیگری است که در واکنش به پروتئین مصرف شده، به وجود می آید. پروتئین های موجود در تنقلات یکی از رایج ترین علل بروز آلرژی است و در هر سنی به خصوص در کودکان تا سن ٣سالگی بروز می کند. در صورت دچارشدن به این نوع عارضه، احتمال کمی برای درمان کودک وجود دارد.
درخصوص برخی از کودکان مصرف تنقلات، می تواند باعث شروع یک حساسیت باشد. چرا باید آلرژی تنقلات را جدی گرفت؟ علایم این نوع عارضه اغلب خفیف است و شامل سوزش دهان، لب، ورم صورت، حالت تهوع و سفت شدن گلو می باشد. هرچند در بعضی از موارد مصرف کمترین مقدار آجیل می تواند باعث تورم شدید و انسداد مجرای تنفسی، افت ناگهانی فشارخون و از حال رفتن فرد شود.
● در چه سنی خوردن تنقلات برای کودک خطری ندارد؟
برای جلوگیری از خطر خفگی از دادن تنقلات درسته به کودکان زیر ٥ سال پرهیز کنید. در صورت مشاهده علایم آلرژی یا آسم در خانواده، توصیه می شود از دادن تنقلات به کودکان زیر ٣ سال پرهیز کنید. با رسیدن به سن ٣ سالگی، تنقلات را به طور کنترل شده در برنامه غذایی آنان بگنجانید و به مراقبت و کنترل هرگونه علایم حساسیت بپردازید. در صورتی که در خانواده شما سابقه آلرژی وجود ندارد، می توانید پس از این که کودک را از شیر گرفتید، تنقلات را در برنامه غذایی او بگنجانید. بادام هندی همانند لوبیا و عدس ممکن است سبب ایجاد حساسیت شود. موادغذایی که احتمال وجود فرآورده های آجیلی در آن ها وجود دارد عبارت است از بیسکویت، شیرینی جات و انواع بستنی، در صورت سابقه آلرژی در خانواده بهتر است زنان باردار و شیرده از مصرف این نوع موادغذایی پرهیز کنند. اما در غیر این صورت استفاده از این مواد اشکالی ندارد.
● فواید آجیل چیست؟
آجیل سرشار از پروتئین و ویتامین B است که به بدن انرژی می دهد.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

چند نوع ساندویچ خوشمزه برای بچه‌های▪ تخم‌مرغ را بپزید و آن را حلقه‌حلقه کنید. یک مقدار کره روی نان بمالید و تخم‌مرغ‌ها را روی آن بچینید و روی آن‌ها کمی نمک، یک مقدار گلپر یا پودر نعناع خشک یا پودر آویشن بریزید. گوجه‌فرنگی را هم فراموش نکنید، باعث تازگی ساندویچ می‌شود.
▪ تخم‌مرغ و سیب‌زمینی را پخته، تخم‌مرغ را حلقه‌حلقه کنید و سیب‌زمینی را با یک مقدار کره، نمک و کمی هم فلفل خوب بکوبید تا نرم شود. پوره سیب‌زمینی را روی نان بگذارید و روی آن تخم‌مرغ‌ها را بچینید و کمی هم پودر آویشن یا گلپر بریزد و با خیارشور و گوجه‌فرنگی کاملش کنید.
▪ پوره سیب‌زمینی بدون تخم‌مرغ هم غذای کامل و خوشمزه‌ای است. بعضی از بچه‌ها تخم‌مرغ و سیب‌زمینی را با هم دوست ندارند و یا برایشان سنگین است.


تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
چنانچه کودک زیر ۲ سال دارید و به تخم مرغ هم علاقه مند است حتما خبر و توصیه زیر را بخوانید.
اگر توصیه انجمن قلب امریکا در مورد مصرف تخم مرغ برای بزرگسالان حداکثر ۳ تا ۴ عدد در هفته است در عین حال توصیه رسمی برای خوردن تخم مرغ در کودکان وجود ندارد اما بهتر است چندان از رژیم بالغین دور نباشد. گفته می شود هر عدد تخم مرغ به طور متوسط ۲۱۳ میلی گرم کلسترول دارد و توصیه متخصصان تغذیه نیز مبنی بر مصرف همین اندازه است یعنی به عبارتی هر روز یک تخم مرغ نه بیشتر و گاه که کوکو یا کیک در منزل پخته می شود باید این تعداد را از حد ۴ تا ۵ عدد خوردن تخم مرغ هفتگی کم کرد.
مسوولان بهداشتی جامعه معتقدند مشکل کوتاه قدی کودکان بیشتر ناشی از کمبود روی است و یکی از راه های درمان گنجاندن تخم مرغ در برنامه غذایی بچه هاست. روی در رشد، بلوغ جنسی، سلامت و شادابی پوست و مو تاثیر قابل توجهی دارد.
دکتر جعفر بهزاد متخصص تغذیه می گوید: خواص این ماده معدنی حیاتی پس از پخته شدن از بین نمی رود و ساختمان آن نیز حفظ می شود.
به اعتقاد وی تخم مرغ در شمار نخستین موادی است که باید در رژیم کودک لحاظ شود و دلیل این امر را غنی بودن تخم مرغ از پروتیین، چربی، روی، آهن، فسفر، سلنیوم، پتاسیم و انواع دیگر ویتامین ها می داند.
● کودکتان با قطره آهن مشکل دارد؟
فقر آهن هنوز هم در کشور ما شایع است و به همین علت باید آهن اضافی را به صورت قطره های خوراکی به کودک داد، تا نیاز وی به آهن برطرف شود. نوزاد تا حدود ۶ ماهگی از ذخیره های آهن بدن خود استفاده می کند اما بعد از این نیاز دارد تا آهن را به طور اضافی دریافت کند، به ویژه کودکانی که شیر مادر می خورند در معرض خطر فقر آهن هستند چون به اعتقاد متخصصان تغذیه شیر مادر آهن کافی برای کودک تامین نمی کند اما بیشتر شیر خشک ها با آهن غنی شده اند و در حد برطرف کردن نیاز آهن کودک هستند.
● مشکل کجاست؟
بزرگ ترین مشکل والدین در استفاده از قطره آهن، بروز تغییر رنگ های دندان در کودکان است. دندان های کودکان یک ساله به هنگام خوردن قطره آهن، سیاه یا قهوه ای می شوند و همین موضوع سبب می شود بسیاری از والدین مصرف قطره را قطع کنند.
● پنج توصیه مهم:
اول ) این که قطره آهن را به کمک قطره چکان تا حد امکان در انتهای دهان کودک بریزید تا کمترین تماس را با دندان های او داشته باشد.
دوم) برای کودکان بزرگ تر می توان قطره آهن را با آب سیب مخلوط کرد و به کودک آموزش داد تا آن را با کمک نی بنوشد. در این صورت دندان ها تماس کمتری با آهن خواهند داشت.
سوم) بعد از خوردن قطره آهن، دندان های کودک را بلافاصله با آب یا مسواک های انگشتی کوچک تمیز کنید.
چهارم) گفته می شود ویتامین C باعث جذب بیشتر آهن می شود و لبنیات و چای جذب آهن را کاهش می دهد.بنابراین سعی کنید خوردن این دو همزمان نباشد.
پنجم) بهتر است از شیر دادن به کودک بلافاصله پس از خوردن قطره آهن پرهیز شود.
متخصصان توصیه می کنند مصرف قطره آهن تا حدود دو سالگی ادامه یابد و پس از آن هم در برنامه غذایی کودکان غذاهای حاوی آهن را بگنجانیم تا نیاز آنها به این عنصر ضروری تامین شود.
با مصرف مواد غذایی همچون سبزی های تیره مانند اسفناج، حبوباتی نظیر لوبیا و عدس، تخم مرغ، زردآلود و انجیر خشک و گوشت قرمز و ماهی می توان تا حد زیادی از خطر فقر آهن در کودکان و بزرگسالان، پیشگیری کرد.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

تغذیه نامناسب علل اصلی چاقی کودکانتغذیه نامناسب و اثرات تبلیغاتی که مصرف محصولات چرب و شیرین را به مصرف میوه و سبزیجات ترجیح می‌دهند از علل اصلی چاق شدن کودکان در جهان است. کارشناسان معتقدند اگر تدابیر قاطع برای مبارزه با چاقی و اضافه وزن که بیک از یک میلیارد نفر در جهان ـ به‌ویژه گروه‌های بسیار محروم ـ تهدید می‌کند اتخاذ نشود دولت‌ها با انفجار گسترده بیماری‌هائی از جمله بیماری‌های قلبی عروقی، سکته مغزی، دیابت نوع دو و بیماری‌های دیگری که بر اثر اضافه وزن ظاهر می‌شود روبه‌رو خواهد شد. مشکلات مفاصل، تنفسی و خطر بروز انواع سرطان‌ها نیز از دیگر مواردی است که تا مدت‌ها ارتباط آنها با چاقی کمتر در نظر گرفته می‌شود. در صورتی‌که اقدامی برای مبارزه با چاقی و کم تحرکی ناشی از زندگی مدرن صورت نگیرد دولت‌ها با افزایش شدید هزینه‌های درمانی روبه‌رو خواهند شد. برای معطوف کردن توجه تصمیم گیرنده‌های اتحادیه اروپا به این مشکل اساسی کنگره‌ای بین‌المللی درباره نقش میوه‌ها و سبزیجات در پیشگیری از چاقی در بروکسل به ابتکار چند انجمن مصرف کننده و کشاورزی برگزار می‌شود. کارشناسان در این کنگره بر مسئله چاقی کودکان تأکید دارند. یکی از مسئولان فرانسوی هماهنگ کننده در برنامه مبارزه با چاقی کودکان می‌گوید هم اکنون پنج میلیون کودک چاق در اروپا از اواخر دهه هزارونهصدوهفتاد تحت تأثیر الگوی مصرف آمریکائی رو به افزایش گذاشت. این کارشناس می‌گوید: قیمت کالاهای مصرفی یکی از عوامل کلیدی به شمار می‌آید. در حالی‌که بهای میوه و سبزیجات از دهه هشتاد تا کنون ۴۰% افزایش یافته است بهای محصولات چرب، شیرین و مشتقات آنها رو به کاهش بوده زیرا تولید آنها بیش از حد افزایش یافته است. این پدیده‌ای است که خانواده‌های محروم را به ترجیح دادن این‌گونه خوراکی‌های ارزان‌قیمت تشویق می‌کند. کارشناسان هم‌چنین می‌گویند غذای آماده (fast food) یکی دیگر از عواملی است که منجر به چاقی کودکان شده است.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بسیاری از کودکان در مورد غذاهایی که می‌خورند، ایرادگیر و بدقلق هستند.
اگر قصد دارید یک کودک بهانه‌‌گیر را به خوردن غذاهای بیشتر وادارید، این توصیه‌ها را به کار ببندید:
انواعی از خوراکی‌ها را در اختیار کودک بگذارید از جمله میوه‌ها و سبزی‌ها، مواد پروتئینی و نشاسته‌ای. تنها غذاهایی را که می‌‌دانید کودک خواهد خورد به او ندهید.
بیش از حد به کودکتان نوشابه‌های شیرین و پرکالری ندهید، چرا که این نوشیدنی‌ها باعث سیرشدن او می‌شود و میل او را به غذا می‌کاهد.
یک برنامه غذایی معین را دنبال کنید، تا کودکتان در زمان غذاخوردن احساس گرسنگی کند.
وعده‌های غذایی را دلپذیر کنید و محیط غذاخوردن را از تلویزیون، جر و بحث و مکالمات تنش‌‌زا دور نگه‌دارید.
اگر کودکتان میل به غذا ندارد، تنها به خاطر راضی‌کردن او غذای متفاوتی آماده نکنید. او در وعده غذایی بعدی در چند ساعت آینده فرصت دیگری برای غذاخوردن خواهدداشت.
غذاهایی را که زمانی کودک از خوردنش اکراه داشته است، باز هم به او تعارف کنید. عادات غذایی کودک ممکن است تغییر کرده باشد.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
سرعت رشد کودک در سنین هفت تا ده سال تقریبا ثابت است. در این سنین میل بیشتر به غذا پیدا می‌کند. نیاز غذایی کودک در این سنین با توجه به میزان فعالیت بدنی و جنب و جوش و فعالیتهای ورزشی بیشتر بوده و به نیروی زیادی احتیاج دارد.
با توجه به این که در این گروه سنی، کودک مرحله بهانه‌جویی و بی‌میلی به غذا را پشت‌سر گذاشته است، ولی با مشکل تغذیه رو به رو می‌شود و لذا وادار کردن کودک به خوردن یک نوع غذای خاص ممکن است او را به آن غذا بی علاقه کند، پس سعی شود مقدار کمی از غذایی را که کودک آن را دوست ندارد به او داده شود و اصرار و پافشاری به خوردن آن لازم نیست.
بعضی از کودکان علاوه بر این که تنوع غذایی آنها در این سنین متنوع است، ولی باز هم تمایل بیشتری به خوردن شیرینی به جای خوردن سبزیها و میوه و آش نشان می‌دهند.
خوردن قند،‌ شیر و لبنیات علاوه بر قند، مواد مغذی مهمی مثل کلسیم و ویتامین D دارد که مفید و ضروری است.
شیر که ارزش غذایی خوبی دارد، برخلاف شیرینی‌هایی مثل، کیک و آب نبات و … که مقدار زیادی انرژی تولید می‌کند بسیار مفید و موثر است. کودک با آنکه در این مرحله از رشد، عادت غذایی ویژه‌‌ای دارد، ولی هنوز هم به راهنمایی والدین خود برای تغذیه سالم نیاز دارد. با این که عادتهای غذایی را می‌توان تغییر داد اما کودکان این عادتها را تا مدتها و گاهی تا زمان پیری حفظ می‌کنند. اختلاف تغذیه پسران و دختران از نظر مقدار غذایی مصرفی، از این سنین ظاهر و تا ۱۲ سالگی رفته رفته زیاد می‌شود. پسران نسبت به دختران، میل بیشتری به غذا پیدا می‌کنند و این اختلاف در طول بلوغ بارزتر است.
والدین برای اینکه اصول و نکات تغذیه سالم را به کودک خود بیاموزند، باید علاوه بر اینکه نظرش را در مورد برنامه غذایی و آشپزی جویا شوند و سلیقه و ذائقه او را در برنامه غذایی و آشپزی بدانند، باید او را در کارهای آشپزی و چیدن سفره که اعتماد به نفس به وجودمی آورد، دخالت دهند. ضمن این که دختران و پسران، آشپزی را در کنار مادر یک کار جالب می‌دانند. اول دبستانی‌ها بعد از هر ساعت درسی به غذای مختصر میل زیادی دارند، ولی به علت عدم دسترسی آسان به مواد خوراکی تعداد وعده‌‌های غذا، به چهار تا پنج مرتبه در روز کاهش پیدا می‌کند، لذا باید والدین از فرصت ممکن استفاده کنند و با دادن وسایل ساده آشپزی و راهنمایی‌های لازم از آنها بخواهند خود به تهیه عصرانه اقدام کنند.
باید والدین این نکته را بدانند کودکان با اینکه ارزش غذایی و اهمیت تغذیه‌ای را می‌دانند باز هم قسمتی از غذا را نخورده و یا به دوستانشان می‌دهند و بعضی از کودکان بر اثر انتقاد دوستانشان غذاهایی که به مدرسه می‌برند را مصرف نکرده و به سوی غذاهای بی‌ارزش که در مدرسه وجود دارد سوق پیدا می‌کنند.
نباید والدین کودک را در خریدن خوراکی آزاد بگذارند که نتیجه آن خرید غذاهای بی‌ارزش می‌شود. بی توجهی به تغذیه کودک سبب می‌شود تا او با مواد خوراکی بی‌ارزش شکم خود را سیر کرده و به غذاهای با ارزش و سالم منزل اهمیت ندهد و در نتیجه نارساییها و کمبودهای غذایی برای کودک به وجود می‌آید که سوء تغذیه برای کودک در آینده مشکل آفرین و برای والدین دردناک خواهد بود.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
كودكان قبل از سن یكسالگی نباید شیر گاو مصرف كنند.
تعجب نكنید زیرا بدن نوزادان به شیر مادر- و نه شیر فرآوری نشده گاو- نیاز دارد و اگر مادری نمیتواند بنا بر دلایلی به كودك خود شیر بدهد بهتر است به دنبال شیر خشك غنی شده با آهن كه از شیر معمولی درست شده باشد بگردد.
این به معنای اجتناب كلی از مصرف شیر گاو نیست بلكه بیانگر این لست كه مصرف شیر مادر و شیر های خشك غنی از اهن در درجه اول اولویت قراردارند. به عبارت دیگر شیر گاو بهترین منبع دربردارنده مواد غذایی برای نوزادان نیست.
حقیقت این است كه در تولید شیرهای خشك شیر گاو بعنوان منبع پروتئین، چربی و كربوهیدرات استفاده میگردد. اما مواد دیگری نیز هنگام تولید به آن افزوده می شود.
اگر بجای شیر خشك به نوزاد شیر گاو فرآوری نشده داده شود بعد از مدتی ممكن است علایم كمبود بعضی از مواد مغذی نظیر آهن، اسیدهای چرب ضروری و ویتامین E ظاهر گردد. شیر گاو همچنین دارای مقادیر بیش از حد لازم سدیم است كه این مقدار اصلا برای نوزاد نیاز نیست.
همچنین از آنجایی دستگاه گوارشی نوزاد هنوز تكامل نیافته است لذا مصرف مقادیر زیاد پروتئین موجب از دست دادن خون- از ناحیه روده ای معده ای- و به تبع آن كاهش ذخیره آهن در بدن نوزاد گردد.
بنابراین قبل از سن یكسالگی تنها مصرف شیرهای خشك فرآوری و غنی شده میتوانند نیازهای تغذیه ای نوزادان را برآورده نماید.
همچنین در مورد كودكانی كه ممكن است بطور ارثی آمادگی ابتلا به آلرژی غذایی داشته باشند عدم مصرف هر نوع شیری غیر از شیر مادر میتواند باعث شود كه دستگاه گوارشی آنها بخوبی تكامل یافته و احتمالا در سنین بعد ار یكسالگی بتواند بدون ابتلا به عوارض این آلرژی از هر نوع شیرو غذایی كه تمایل دارند استفاده نماید.
اگر چه هنوز بطور كامل اثبات نشده است اما دلایل زیادی كه وجود دارد بیان میدارند در مورد كودكانی كه بطور ارثی استعداد ابتلا به دیابت وابسته به انسولین را دارند مصرف زودهنگام شیرهای غیر از شیر مادر –قبل از یك سالگی- میتواند یك عامل تسهیل كننده و تسریع بخش باشد.
همچنین بیان میشود كه تركیبی از استعداد ارثی و مصرف زودهنگام از شیر گاو میتواند موجب بروز دیابت كودكان گردد.تاريخ : شنبه بیستم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بسیاری از دانش‌آموزان روزهای پیش از امتحان را تا حد امکان به مطالعه می‌پردازند و تصور می‌کنند که غذا و استراحت مانع مطالعه می‌شود، در صورتی که با تغذیه صحیح می‌توان بازده فکری را افزایش داد. به کارگیری نکات و توصیه‌های زیر توان شما را برای یادگیری بهتر و موفقیت در امتحانات افزایش می‌دهد.
در زمان کار یا مطالعه غذا نخورید و برای این کار زمان خاصی را در نظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید، در عین حال از مصرف زیاد شیرینی و تنقلات خودداری کنید. این خوراکی‌ها ممکن است در نگاه اول انرژی‌زا به نظر برسد اما باید توجه داشت که این قابلیت در آنها بسیار کم دوام است و پس از مدتی احساس خستگی بیشتری به شما خواهد داد.
▪ بررسی‌های دانشمندان نشان می‌دهد که غذاهای نشاسته‌ای مانند ماکارونی، برنج و نان به دلیل تاثیر در کیفیت خواب در شب امتحان مفید است.
▪ در صبح روز امتحان نیز بهتر است به منظور افزایش کارایی مغز، از مواد سرشار از پروتئین یا سرشار از فیبر مانند تخم‌مرغ، نان تست با عسل یا برشتوک استفاده شود.
▪ کارشناسان تغذیه به دانش آموزانی که اضطراب زیادی دارند و نمی‌توانند صبحانه مفصل بخورند ، توصیه می‌کنند از موز و مقداری کشمش استفاده کنند.
▪ بعضی از دانش‌آموزان به دلیل اضطراب زیاد امتحانات خود را خراب می‌کنند، بنابراین بهتر است برای مقابله با این اضطراب از غذاهای مناسب استفاده کنند. بعضی از سبزی‌ها از قبیل ریحان، نعنا، کاهو و سیب در کاهش اضطراب بسیار مفید است.
▪ خوردن نان و پنیر و گردو یا تخم‌مرغ یا یک ظرف عدسی در روز امتحان کمک می‌کنند تا در طول امتحان آرام باشید. همچنین خوردن عسل و نوشیدنی‌های حاوی عسل در کاهش اضطراب بسیار موثر است.
▪ خوردن جگر، گوشت و ماهی کمک زیادی به کاهش اضطراب می‌کند زیرا کم‌خونی نیز یکی از دلا یل کاهش یادگیری و تمرکز است.
▪ خوردن آجیل مغزدار از قبیل بادام، کشمش، فندق، گردو و نخودچی که سرشار از منیزیم بوده و کمبود آن یکی از علل کاهش یادگیری است.
▪ از خوردن زیاد شیرینی‌ها، چیپس، نمک، تخمه، غذاهای چرب و انواع نوشیدنی‌های گازدار در شب امتحان خودداری کنید زیرا اینها نمی‌گذارند در شب امتحان خواب راحتی داشته باشید.
▪ در ساعات مطالعه از خوردن ماست ترش و دوغ ترش بپرهیزید و خوردن روزانه شیر و همچنین ماست شیرین را فراموش نکنید.
▪ در ایام امتحان، بیشتر مواظب سلامت خود باشید تا در معرض سرماخوردگی، گرمازدگی، مسمومیت‌های غذایی و اختلالات هضم قرار نگیرید و از خوردن غذا، بیرون از خانه جدا خودداری کنید. غذای خود را خوب بجوید و آرام میل کنید.
▪ در طول روز (اما نه همراه غذا) آب کافی بیاشامید (بیش از نیم ساعت پیش از غذا و یکی دو ساعت پس از غذا اشکالی ندارد). آشامیدن آب و نوشیدنی‌ها در وسط غذا سبب اختلال هضم و ایجاد نفخ می‌شود.
▪ در زمان کار یا مطالعه غذا نخورید و برای‌ ‌غذا خوردن زمان خاصی را در نظر بگیرید تا با آرامش بیشتری غذا بخورید‌.
▪ برخلاف تصور عموم، مطالعه و درس خواندن نیاز بدن‌ ‌به انرژی را افزایش نمی‌دهد، بنابراین استفاده بیش از حد از مواد غذایی بسیار شیرین و پر چرب در طول دوران امتحانات نه تنها مفید نیست بلکه سبب افزایش وزن و بروز چاقی‌ ‌می‌شود.
▪ صبحانه غذای اصلی است، ناهار و شام را کمی مختصرتر بخورید اما صبحانه را کامل‌تر میل کنید.
▪ مصرف روزانه یک لیوان شیر‌ ‌برای ایجاد آرامش در طول دوران آمادگی برای امتحان موثر است.
▪ در موقع مطالعه از خوردن انواع تنقلات خودداری کنید.
▪ مصرف سبزی‌های تازه (البته بعد از ضد عفونی کردن) و میوه‌های تازه توصیه می‌شود.
▪ اگر در صبحانه پنیر می‌خورید، بهتر است آن را همراه گردو میل کنید.
▪ ماست و دوغ ترش، خواب آور است اما خوردن ماست شیرین اشکالی ندارد.
▪ از خوردن قهوه و چای پر رنگ، خودداری کنید ولی چای کم‌رنگ مفید است.
▪ تغذیه متعادل و متنوع شامل غلات، انواع سبزی، لبنیات، گوشت و میوه‌ها سبب کاهش استرس امتحان می‌شود.
▪ اگر احساس خستگی می‌کنید، کمی استراحت کنید. انسان در موقع خستگی احتیاج به استراحت دارد نه محرک، بنابراین مصرف قهوه به منظور بیدار ماندن توصیه نمی‌شودتاريخ : جمعه نوزدهم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
دانشمندان می گویند ثابت کرده اند که هوش نود درصد از نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می شوند بیشتر از نوزادانی است که شیر مادر نخورده اند.
تحقیقات قبلا نشان داده شیر مادر فواید زیادی برای کودکان دارد
تحقیقات قبلا نشان داده است که شیر مادر فواید زیادی برای کودکان دارد مانند کاهش ابتلا به عفونت و اسهال. اما در مورد رابطه مستقیم میان تغذیه از شیر مادر و ضریب هوشی اختلاف نظر وجود داشته است.
هدف از این تحقیق توضیح این رابطه بوده است. محققان با بررسی توان هوشی سه هزار کودک در بریتانیا و نیوزیلند متوجه شده اند که تغذیه از شیر مادر باعث بیشتر شدن ضریب هوشی اغلب آنها شده است.
اما هوشمندی همه کودکان به خاطر تغذیه از شیر مادر بهبود نشان نداده است. فقط آنهایی که نوع خاصی از یک ژن را داشته اند با خوردن شیر مادر از هوشمندی بیشتری برخوردار شده اند.
این نوع خاص ژن به بدن کودک کمک می کند که اسیدهای چرب شیر مادر را بهتر جذب کند و بعد آن را به صورت مواد مغذی در اختیار مغز قرار دهد.
محققان می گویند که نود درصد از کودکان این نوع خاص ژن را دارا هستند و تاثیر تغذیه از شیر مادر بر روی ضریب هوشی آنها قابل توجه است.
پرفسور تری موفی، از دانشگاه کینگز لندن و یکی از محققان این تحقیق جدید می گوید: "تحقیقات ما در بریتانیا و نیوزیلند نشان داد که کودکانی که این نوع ژن را دارند و از شیر مادر تغذیه شده اند به طور میانگین ۶ تا ۷ واحد ضریب هوشی بیشتری نسبت به کودکانی دارند که شیر مادر به آنها داده نشده است. این موضوع را می توان این گونه تعبیر کرد که اگر همه نوزادان از شیر مادر تغذیه شوند، شمار کودکان با استعداد ما دو برابر خواهد شد."
محققان می گویند از این تحقیق جدید به نتایج دیگری هم رسیده اند؛ برای مثال تاثیر تغذیه از شیر مادر در مورد همه نوزادانی که این نوع خاص از ژن را دارا هستند صرف نظر از طبقه اجتماعی یا ضریب هوشی مادر، یکسان بوده است.
سال گذشته تحقیق مشابهی توسط محققان بریتانیایی صورت گرفت که نشان داد نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می کنند ضریب هوشی بالاتری دارند چون مادر آنها هم باهوش بوده است.
این تحقیق نشان داده بود که مادرانی که با شیر خود نوزادشان را تغذیه می کنند معمولا باسوادترند.تاريخ : یکشنبه چهاردهم آذر 1389 | 10 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
‌كودكانی كه در دو سال نخست زندگی از نعمت صبحانه محروم باشند، در آینده به‌ ‌بیماری‌هایی همچون عفونت‌های تنفسی، مشكلات شنوایی، و عقب ماندگی ذهنی دچار خواهند‌ ‌شد.
مطالعات نشان می‌دهد تغذیه دو سال نخست زندگی نوزادان اهمیت بسیار زیادی بر سلامت آنان دارد. به گزارش سازمان بهداشت پان آمریكن دو سال اول زندگی مهم‌ترین دوران كودكی محسوب می‌شود و‌ ‌كودكانی كه در دو سال نخست زندگی از نعمت صبحانه محروم باشند، در آینده به‌ ‌بیماری‌هایی همچون عفونت‌های تنفسی، مشكلات شنوایی، و عقب ماندگی ذهنی دچار خواهند‌ ‌شد.
در همین حال خبر گزاری فارس به نقل از دانشگاه كاردیف انگلستان گزارش داد:محققان دریافتند كودكانی كه صبحانه كامل ازغذاهایی كه حاوی غلات نظیر گندم و جو می باشد، مصرف می كنند نسبت به كودكانی كه از خوردن صبحانه دوری می كنند، ازهوش و تمركز فكری بالاتری برخوردارند.
بر اساس این گزارش، محققان دانشگاه كاردیف انگلستان به منظور درك دقیق تاثیرصبحانه مغذی حاوی غلات بر ذهن و جسم كودكان، مطالعه ای را بر رفتار ۲۱۳ كودك ۴ تا ۱۱ ساله از بین ۱۵۳ خانواده به مدت دوهفته انجام دادند.
این مطالعه نشان داد كه خوردن صبحانه به كودكان كمك می كند آمادگی ذهنی بهتری برای رفتن به مدرسه و حضور در كلاس درس داشته باشند وهمچنین از خستگی و اضطراب آنان می كاهد.
محققان همچنین دریافتند كودكانی كه صبحانه كامل حاوی غلات مصرف می كنند از توانایی ذهنی، فیزیكی و شناختی بالایی برخوردارند.تاريخ : شنبه سیزدهم آذر 1389 | 8 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
اساس رشد كودك در سال اول تغذیه با شیر مادر است. كودك در هر حالتی كه دوست دارد و راحت‌تر است شیر می‌خورد اما بهتر است برای حفظ سلامت او حتی‌الامكان مادر بطور نشسته و زیر سر كودك را با دست بالا گرفته و با یك دست سر سینه را باریك كرده در دهان كودك قرار دهد.دو قلوها می‌توانند همزمان از دو سینه مادر شیر بخورند. این روش در تداوم شیر دهی و افزایش میزان شیر مادر مؤثر است. هر كدام از دوقلوها به یك سینه و هر دفعه از یك سینه مادر در عین حال كه هر دو سر روی سینه مادر و تنه آنها زیر بغل مادر است می‌توانند شیر بخورند. در قسمت تغذیه با شیر مادر تا ۶ ماهگی هیچ غذای دیگری كودك نیاز ندارد مگر اینكه شیر مادر كافی نباشد یا مادر دارویی خاص که در دوران شیردهی ممنوع است را بالاجبار مصرف كند یا كودك بعلت اختلال اسكلتی صورت نتواند شیر بخورد. که حتماً با مشورت پزشك و با تعیین نوع شیر خشك كودك را باید شیر داد. تغذیه كمكی در كنار شیر مادر در سال اول تولد باید شروع شود.در سه قلوها و چهار قلوها ممكن است شیر مادر به تنهائی كفاف رشد كودكان را ندهد و یا مادر توان ادامه تغذیه با شیر خود را برای كودكان نداشته باشد.دو قلوها و سه قلوها و چهار قلوها از نظر رشدی در دوران جنینی و بعد از آن در دوران شیر خواری و كودكی از آسیب پذیری بالاتری برخوردارند. خطر عوارض بیماریهای عفونتها، سوء تغذیه و … در آنها بیشتر است.تاريخ : جمعه دوازدهم آذر 1389 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
شاید باورتان نشود اما اگر بزرگ‌تر‌ها نبودند، من حتی پوشاندن لباس به نوزاد را بلد نبودم. بدقلقی‌های آرین در هفته‌های اول آن‌قدر زیاد بود که از کوچک‌ترین فرصت برای استراحت و خواب استفاده می‌کردم. دیروز به هزار و یک زحمت توانستم یک لباس سرهمی جلو دکمه‌دار را به او بپوشانم....
البته مادرم با مهربانی یادم داد که اول باید او را به پشت و روی لباس بخوابانم و آستین‌ها را به ترتیب روی هر بازو قرار دهم. انگشتان خودم را پایین آستین گرفتم تا در زمان کشیدن آستین روی بازوی وی دستش را بگیرم و مراقب باشم ناخن‌هایش گیر نکند. یاد گرفتم که در هنگام لباس پوشاندن یا درآوردن آن باید با ملایمت کار کنم و به بچه‌ام لبخند بزنم تا او با چهره متبسم من آرام شود. همه نگرانی من از زیاد گریه‌کردن اوست و گمان می‌کنم تقصیر من است. البته دکتر می‌گوید برخی از صاحب‌نظران معتقدند پسرهای شیرخوار در شش ماه اول بیشتر از دختران گریه می‌کنند. هرچند دلیل علمی آشکاری نداریم. تنها توصیه او در آغوش کشیدن و نوازش کردن است. نسبت به هفته‌های اول خیلی آرام‌تر شده و شیر که می‌خورد، سرش را روی شانه‌ام می‌گذارم (یک دستمال روی شانه‌ام قرار می‌دهم که اگر همراه با آروغ‌زدن کمی شیر هم بالا آورد، لباسم کثیف نشود) و می‌خوابد. از قطره ویتامین AD هم اغلب یک سی‌سی به او می‌دهم. راستی برایتان نگفتم که دکتر راجع به قطره ویتامین D‌ که نیاز حیاتی شیرخواران است، چه نکته مهمی گفت. او می‌گوید به هیچ وجه از شربت‌ها یا قطره‌های ویتامین خارجی استفاده نکنیم چون آنها تنظیمی روی مقادیر مورد نیاز ویتامین ندارند و مجبور می‌شویم ۱۰ تا ۱۵ سی‌سی از شربت را به بچه بدهیم تا میزان نیاز ویتامین D را بگیرد، در حالی که در این حجم زیاد، حد ویتامین A هم که همراه آن است، زیادتر از حد مجاز می‌شود و ضررهایی چون افزایش فشار داخل جمجمه را خواهد داشت. او معتقد است که ظاهر گول‌زننده و تبلیغاتی این شربت‌های خارجی موجب می‌شود والدین با چند برابر قیمت، موادی را به بچه‌شان بدهند که نیاز او را برآورده نمی‌کند و نرمی استخوان هم خواهد گرفت.
جالب است که دکتر در جواب من که پرسیدم یعنی کشورهای غربی نمی‌دانند و ما می‌دانیم، گفت که آنها در همه مواد غذایی‌شان ویتامین دارند و حتی آهن را به شیر پاستوریزه می‌افزایند بنابراین همه بزرگسالان از جمله مادر، غذایی را می‌خورد که کامل است و شیرش با شیر شما تفاوت دارد. کمبود ویتامین D در شیر شما مشهود است. در مولتی‌ ویتامین یا قطره AD ایرانی این میزان لحاظ شده است.
تازه از این گذشته، آن کشورها قطره‌های مخصوص ویتامین برای مصرف خود دارند و این شربت‌ها را برای امثال ما تولید می‌کنند چون نوزاد آنها حتی اگر ویتامین هم نخورد، بدنش از شیر مادرش تامین است.

تاريخ : چهارشنبه دهم آذر 1389 | 3 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
كودك چاق، به ویژه در فرهنگ ایرانی بسیار دوست داشتنی و زیبا تلقی می شود. مادران باردار با دیدن عكس كودكان چاق آرزو می كنند چنین كودكی داشته باشند اما آیا این باور درستی است؟ حقیقت این است كه خطرات زیادی سلامتی كودكان چاق را تهدید می كند.
دلیل افزایش چشمگیر چاقی كودكان، غذا خوردن بیشتر نیست. تحقیقات نشان می دهد میزان انرژی مصرفی كودكان طی ۲۰ سال گذشته، تغییر چندانی نداشته و دلیل افزایش وزن كودكان، كم تحركی آن هاست.
زندگی در خانه های آپارتمانی و كوچك، مجال دویدن و بازی كردن را از كودكان گرفته است.
آن ها بیشتر وقت خود را پای تلویزیون یا كامپیوتر صرف می كنند از این رو یا خیلی كم اشتها و كم خوراك می شوند یا پرخور و چاق. تبلیغات تلویزیونی، در دسترس بودن شیرینی، تنقلات و علاقه شدید به خوردن نوشیدنی های گازدار و پر كالری از شمار دلایل مهم برای چاقی كودكان است.
چربی زیاد، فشار خون بالا و بالا رفتن میزان قند خون همه از عوارض چاقی در سنین كم و ادامه این مشكلات تا سنین بالاتر است. از عواقب دیگر، گوشه گیر شدن كودك است. او احساس می كند با دیگران فرق و تصویر نادرستی از وضعیتش در ذهن دارد.
كودكان دیگر نیز بعضاً او را در جمعشان راه نمی دهند و در مجموع اعتماد به نفسشان بسیار پایین خواهد بود.
● راه درمان چاقی: درمان این عارضه را از چند جنبه مورد بررسی قرار می دهیم:
▪ تغییر عادت و رفتار: كودكان آن چه را كه می بینند اجرا می كنند پس اگر به فكر سلامت كودكمان هستیم ابتدا باید از خود شروع كنیم.
باید به او بیاموزیم كه كدام غذاها مفیدترند و باید بیشتر خورده شوند، این كه غذا خوردن زمان خاصی دارد و خوردن زیاد شكلات و شیرینی مضر است و غیره.
▪ تامین نیازهای غذای كودك و رژیم درمانی: واضح است كه نیاز كودك با افزایش سن تغییر می كند و یك كودك پیش دبستانی رشد كند و آرامی دارد و نیاز او نسبت به دوران بلوغ بسیار كم است.
میانه روی و رعایت تنوع غذایی، اصول تغذیه كودكان است، او باید از همه گروه های غذایی تغذیه كند.
برای رژیم درمانی كودكان چاق در صورتی كه كمتر از هفت سال داشته باشند، نیازی به اجرای رژیم غذایی لاغری نیست بلكه باید بكوشیم وزن كودك را برای مدتی طولانی ثابت نگه داریم زیرا با افزایش قد، خود به خود وزن كودك طبیعی خواهد شد.
برای رژیم كودكان بالاتر از هفت سال بهتر است قندهای ساده، چربی و كربوهیدرات های بیش از اندازه، محدود شوند.
بهترین سرعت كاهش وزن در كودكان، هر ماه ۵۰۰ گرم است در این صورت كودك هیچ گونه لطمه ای نخواهد دید.
▪ تحرك و فعالیت: سعی در كاهش كارهای نشستنی و تشویق كودك به فعالیت بیشتر و بازی با همسالانش به سوخت بیشتر انرژی در بدن او كمك خواهد كرد. بهتر است او را به پارك و خیابان ببریم، تشویق به دوچرخه سواری كنیم و زمینه های فعالیت را برایش فراهم آوریم.
▪ رفع مشكلات روحی: والدین باید با توجیه كودك و فراهم كردن شرایط مناسب روحی برای او به بهبود روند درمان كمك كنند.
●نگذاریم كودكان چاق شوند:
▪ اشتهای كودك را در نظر بگیریم؛ نیازی نیست حتماً غذایش را تا آخر بخورد سپس به زور به او چیزی نخورانیم.
▪ خوراكی ها و شیرینی های پركالری را برایش نخریم و از دسترس او دور نگه داریم.
▪ چربی غذای كودك باید در حد طبیعی، یعنی ۳۰ درصد كالری مصرفی یا كمتر باشد.
▪ سبزیجات تازه و میوه ها را در اختیارش بگذاریم و دقت كنیم كه حداقلی را كه نیاز دارد، مصرف كند.
▪ با او بازی كنیم؛ راه برویم و بدویم تا از بودن در كنار خانواده و فعالیت كردن لذت ببرد. هم چنین او را به شركت در بازی های كودكانه و فعالیت های گروهی تشویق كنیم.
▪ شكلات و شیرینی را از فهرست جایزه های خود به كودكتان خارج كنید.تاريخ : دوشنبه هشتم آذر 1389 | 12 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
مادری می گوید یك بچه دو سال ونیمه دارم كه اشتهایش مثل سایر بچه ها در این سن است و سعی كرده ایم هیچ وقت در مورد غذا خوردن به او فشار نیاوریم. غذاهای سالمی كه می دانم دوست دارد جلویش می گذاریم و هر روز سه وعده غذای اصلی و دو وعده میان غذا به او می دهیم. مدتی است كه بی مقدمه شروع كرده به این كه سر شام دو لقمه بخورد و به من بگوید كه دیگر نمی خورد. بعد یكی دو ساعت بعد می آید و می گوید من گرسنه ام. البته كه گرسنه است چون شامش را نخورده. نمی دانیم چه كنیم. آیا دوباره باید به او غذا دهیم یا به او بگوییم كه اگر شامش را نخورد تا صبحانه از غذا خبری نیست؟
كماكان به بچه فشار نیاورید وگرنه ممكن است جنگ قدرت به راه بیفتد!
هر روشی كه انتخاب می كنید با ظاهری عادی و بی هیاهو با قضیه برخورد كنید. قوانین روشنی كه بدون بحث زیاد به اجرا گذاشته می شوند تاثیر خوبی دارند. مثلاً می توانید مشخص كنید كه كدام رفتارها سر میز غیرقابل قبول است. اما در مورد مقدار غذایی كه بچه باید بخورد قانون نگذارید زیرا فقط خود او است كه می داند سیر است یا گرسنه.
شاید نخستین كاری كه بخواهید بكنید این است كه مطمئن شوید وقتی سر میز شام می آید آن قدر گرسنه است كه بیش از چند لقمه بخورد. به تغذیه بعد از ظهر او دقت كنید و ببینید آیا چیزی جلوی اشتهای شام او را می گیرد؟ آیا ساعت پنج به او كه از گرسنگی در حال ضعف بوده خوراكی داده اید و وقتی شام را ساعت شش می كشید به اندازه لازم گرسنه نیست؟ آیا تمام بعد از ظهر آب میوه اش را سر می كشیده؟
مدت زمان معقولی را معین كنید كه سر میز شام با شما سپری كند و بعد به او اجازه دهید كه دنبال بازی برود. حتی اگر غذا نخورد به او بفهمانید كه دوست دارید سر میز او هم باشد و از حضورش لذت می برید. به خود او توجه كنید و نه به غذایی كه می خورد یا نمی خورد. برای یك بچه دو سال و نیمه این مدت زمان معقول بین ۱۲ تا ۱۵ دقیقه است.
بالاخره اگر سرمیز شام غذای زیاد نخورد دلیلی وجود ندارد كه روی بشقاب را نپوشانید و آن را در یخچال نگذارید. بعد كه دیرتر گرسنه شد فقط اجازه دارد همین غذا را بخورد و آن را تنها می خورد(البته شما هم در اتاق حضور دارید) و نه در جو دلپذیر شام خانوادگی. كمبود توجهی كه در این زمان در معرض آن است به اضافه محیط دلپذیر میز شام كه جلوتر شاهدش بود ممكن است او را ترغیب كند كه دوباره شامش را با اعضای خانواده بخورد. البته این امكان هم هست كه او از برنامه جدید خوشش بیاید كه در آن صورت باید فكر دیگری بكنید!تاريخ : یکشنبه هفتم آذر 1389 | 2 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
بسیاری از مشكلات زنان در دوران پیری و میانسالی ناشی از تغذیه نامناسب دوران بلوغ است، بنابراین با پیروی از تغذیه مناسب در این دوران می‌توان از بسیاری از مشكلات جسمی سنین بالاتر پیشگیری كرد.
از آنجا كه دختران و پسران در دوران بلوغ رشد جهشی دارند و شاهد تغییرات عمده فیزیكی هستند، بنابراین پیروی از تغذیه مناسب در آنها امری ضروریست كه والدین باید به این امر توجه ویژه داشته باشند.
تغذیه مناسب دوران بلوغ حتی می‌تواند از بسیاری اختلالات روحی دوران بلوغ و نوجوانی بكاهد، به‌دلیل تغییرات هورمونی در این دوران شاهد تغییر رفتار و بروز علائمی همچون افسردگی، پرخاشگری و انزوا هستیم كه یكی از راههای كاهش این مشكلات، داشتن تغذیه مناسب و متعادل و انجام فعالیت‌های ورزشی است.
مصرف لبنیات و پروتئین را در دوران بلوغ ضروری است و پروتئین نیاز اساسی برای رشد مطلوب در این دوران است و از آنجا كه یكی از مشكلات دوران میانسالی و پیری افراد ابتلا به پوكی استخوان است می‌توان با مصرف مقادیر كافی از لبنیات در دوران بلوغ از بروز این مشكل پیشگیری كرد.
نوجوانان و جوانان باید به وزن خود در این دوران نیز توجه كنند كه البته با رعایت تغذیه مناسب از بروز اضافه وزن و كم‌وزنی (لاغری بیش از حد) پیشگیری می‌شود.
نوجوانان و جوانان با فعالیت ورزشی در فضای باز ضمن ایجاد نشاط روحی به‌علت تماس مستقیم با نور آفتاب ویتامین D بدنشان تامین شده و احتمال بروز عوارضی همچون پوكی استخوان كاهش می‌یابد.تاريخ : پنجشنبه چهارم آذر 1389 | 10 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
مسئولیت سنگین به وجود آوردن عادت های صحیح تغذیه ای در کودکان بر عهده والدین آنها است. ذائقه و عادت های صحیح یا غلط غذایی از سنین بسیار پائین در کودکان شکل می گیرند. نوع غذاهای آماده شده در منزل، شیوه سرو کردن آنها، نحوه خرید موادغذایی، کمیت و کیفیت زمانی که خانواده برای صرف غذا دور هم جمع می شوند، همگی می توانند در شکل گیری یک الگوی ذهنی برای مصرف موادغذایی تأثیر به سزایی داشته باشد. در واقع هیچوقت برای آموزش تغذیه سالم به کودکان زود نیست زیرا چیزهایی که آنها امروز می بینند و یاد می گیرند در سنین بزرگسالی تبدیل به الگوی تغذیه آنها خواهد شد و در سلامت و شیوه زندگی شان بسیار تأثیرگذار خواهد بود.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه یکم آذر 1389 | 10 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

از شیر گرفتناز شیر گرفتن ، تغییر تدریجی تغذیه کودک از شیر به غذاهای ترکیبی است . شیر تا پیش از ۴ ماهگی ، کلیه مواد غذایی لازم را برای کودک فراهم می کند . بین سنین ۴ تا ۶ ماهگی ،‌ دستگاه گوارش کودک به حدی از رشد و تکامل می رسد که برای هضم غذاهای پیچیده تر نیز آماده می شود . در این سنین ، علائم گرسنگی بعد از شیرخوردن و تقاضا برای افزایش دفعات تغذیه دیده می شود . این علایم نشانه آمادگی کودک جهت از شیر گرفتن است .
غذاهای اولیه :
تغییر غذای کودک از شیر به غذاهای جامد یک روند تدریجی است که تکمیل آن به ۳ تا ۴ ماه یا حتی بیشتر زمان نیاز دارد . بعضی کودکان سریعاً به غذاهای جامد عادت می کنند ولی عده ای دیگر نیاز به زمان بیشتری دارند . نمودار زیر یکی از روشهای از شیر گرفتن را ارائه می کند . البته موارد ذکر شده باید با شرایط کودک و موقعیت زندگی و معیشتی والدین منطبق گردد . هیچ قانون و زمان خاصی برای از شیر گرفتن شیرخوار وجود ندارد . طول مدت روند تغییر غذا از شیر به جامدات ،‌ یا نوع غذای پیشنهادی نیز متغیر است . مهمترین مسئله دارا بودن دیدگاه مثبت و انعطاف پذیری در این مورد است .
در خلال چند هفته اول بعد از، از شیر گرفتن ، کار شما تهیه غذاهای جامد و دادن آنها به کودک با استفاده از قاشق است . کودک شما احتمالاً در مراحل اولیه از این راه فقط مقادیر کمی مواد غذایی بدست می آورد . برای دادن مواد غذایی به کودک زمانی را انتخاب کنید که هم مادر و هم کودک در آرامش بسر می برند . اغلب موقع نهار بهترین زمان برای دادن مواد غذایی جامد به کودک است . ممکن است اشتیاق کودک شما برای خوردن مواد غذایی جدید در زمان صبحانه نسبت به سایر اوقات کمتر باشد . همچنین در زمان گرسنگی و یا زمانی که کودک خسته است اشتیاقی برای استفاده از مواد غذایی جامد نداشته باشد . کودک را در آغوش بگیرید و کار خود را با دادن نیمی از شیر هر وعده ، ‌سپس یک قاشق غذا و دوباره شیر دادن به مقداری بیشتر نسبت به دفعه اول شروع کنید .
برای شروع ، برنج یا سبزیجات و میوه ها ( به غیر از مرکبات ) ، بهترین غذا برای کودک است . زیرا این مواد کمتر باعث ایجاد واکنش های زیان آور در کودک می شوند . در صورت امتناع از خوردن غذا توسط کودک و یا ابتلا به اسهال ،‌استفراغ ،‌بثورات ، از دادن آن غذا برای چند هفته اجتناب کنید . بتدریج از مقدار شیر بکاهید و تا قبل از یکسالگی جهت تأمین نیاز کودک به شیر فقط از شیر مادر یا شیرخشک استفاده نمائید .
روش صحیح از شیر گرفتن :
برای تغذیه صحیح کودک باید از غذاهایی که در هنگام بلوغ نیز به فرزندان داده می شود ، استفاده نمائید . همیشه از غذاهای خانگی که از مواد تازه تهیه شده است . استفاده کنید . به غذای کودک نمک اضافه نکنید . جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ،‌ استفاده از مواد قندی و شیرین را محدود کنید . جهت آشنایی کودک با انواع مختلف مواد غذایی و چاشنی ها تنوع در مواد غذایی کودک ایجاد کنید . این عمل از بهانه گیری در امر غذا خوردن در آینده جلوگیری می کند .تاريخ : یکشنبه سی ام آبان 1389 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
با استفاده از یک برنامه‌ی ساده و خانوده مدار که در مطب طرح‌ریزی می‌شود پزشک می‌تواند در کاهش اپیدمی چاقی دوران کودکی مؤثر شود.
یک برنامه‌ی تناسب اندام ۸ هفته‌یی خانواده، مداخله‌یی است که خانواده‌ها را تشویق می‌کند فعالیت براساس مدرک و فرصت‌های تغذیه‌یی خوب را برگزیند.
در این روش، تأکید براستفاده از تغییرات رفتاری با گام ‌کوچک و خود هدایت شده به سمت شیوه‌ی زندگی سالم‌تر است تا به کارگیری مسایل مربوط به وزن یا شاخص‌ توده‌ی بدن.
به هر حال، نتایج کارآزمایی‌های بالینی ارزیابی این برنامه‌ حاکی از بروز بهبودی‌های مستند BMI، دور کمر و فشارخون در کودکان چاق و کودکان در معرض خطر بود.
برنامه‌ی متناسب کردن خانواده حاکی از ارزش فرصت‌های ۸ هفته‌یی در ۶ دسته است:
▪ برنامه‌های خانواده
▪ فعالیت‌ها
▪ زمان صرف غذا در منزل
▪ تغذیه
▪ استراحت
▪ رسانه‌ها
خانواده‌ها تشویق می‌شدند یکی از این فرصت‌ها را برای کار انتخاب کنند و هر هفته ‌از یک برنامه استفاده نمایند. به عنوان مثال در مورد رسانه‌ها در هفته‌ی اول، خانواده ممکن است و می‌تواند میزان زمان کلی دیدن تلویزیون کودک، بازی‌های ویدیوئی و زمان استفاده از تلفن همراه را به کمتر از ۴ ساعت در روز محدود کند. فرصت‌های رسانه‌یی در هفته‌ی دوم به این صورت است که خانواده بکوشد یک شب در هفته را بدون مشاهده‌ی تلویزیون بگذراند.
وسیله‌یی ارزیابی تناسب خانواده یک پرسش کوتاه شامل سه بخش بود: بخش تغذیه و فعالیت، هر کدام ۱۰ سوال و بخش BMI با ۴ سوال. به هر یک از این سه بخش امتیازD, C, B, A یا F داده می‌شد.
هرگاه امتیاز هر یک از اعضای خانواده در هر بخش چیزی جز A می‌شد و خانواده علاقه‌مند به کاهش خطرات چاقی بود، پیشنهاد می‌شد از برنامه‌ی ۸ هفته‌یی استفاده کنند.
اهمیتی نداشت که کودکان و خانواده‌شان امتیاز F بیاورند. اهمیتی نداشت که انگ بیماری زده شود. در این زمینه، این کار خلاف توصیه‌ی آکادمی متخصصان اطفال آمریکا است که معتقد است نباید انگ چاقی به کودک زد زیرا این انگ نوعی توهین و تحقیر است. اما پژوهشگران توضیح‌داده‌اند که انگ زدن چاقی بالقوه سبب نجات زندگی می‌شود.
کمیته‌ی خبرگان چاقی معتقدند که باید ترمینولوژی طبقه‌بندی BMI به صورت افزایش وزن برای BMI بیش از ۸۵% برای سن و جنس و کمتر از ۹۴% برای سن و جنس و کلمه‌ی چاق برای BMI برابر ۹۵% تغییر یابد.
همچنین توصیه‌های کمیته‌ی خبرگان حاکی از آن است که مانند همیشه باید این رویکرد و ارتباط با کودک و خانواده مد نظر باشد.
برای انجام برنامه‌ی ۸ هفته‌یی باید وسیله‌ی سنجش را برای والدین توجیه کرد تا آن را در منزل پر کنند و یک برنامه‌ی ویزیت پیگیری انجام شود تا نتایج مورد بحث قرار گرفته و برنامه‌ی ۸ هفته‌یی معرفی شود.
ویزیت پیگیری دوم بعد از تکمیل برنامه‌ی ۸ هفته‌یی انجام می‌شود. در صورتی که BMI کودک و درصد فشارخون بهبود نیابد، از دوره‌ی‌ دوم برنامه‌ی ۸ هفته‌یی استفاده می‌شود که تا حدی فشرده‌تر است. اگر در پایان ویزیت پیگیری سوم پس از تکمیل سطح دوم برنامه باز هم BMI کودک و درصد فشارخون طبیعی نشده باشد باید کودک را به کلینیک آندوکرینولوژی کودکان یا متخصص تغذیه ارجاع کرد.
اجزای برنامه‌ی تناسب خانواده موافق توصیه‌های کمیته‌ی خبرگان چاقی کودکان انجمن پزشکان آمریکا است.
(Am. Fam. Physician, ۲۰۰۸;۷۸:۵۶-۶۳)
طی یک بررسی بدون شاهد برنامه‌ی تناسب ۸ هفته‌یی میزان فراوانی فشارخون مرزی یا بالا در۶۰ کودک ۴ تا ۱۲ ساله برابر ۳۰% بود.
بعد ازبرنامه‌ی ۸ هفته‌یی،این نرخ به ۱۳% کاهش یافت که یک کاهش ۵۷ درصدی است. در همین حال، نسبت کودکانی که در سدک ۶ و ۷ از BMI قرار می‌گرفتند و طبیعی تعریف می‌شدند از ۲۷ به ۳۷% افزایش داشت که ۳۷% بهبودی را شامل می‌شد.
هر پزشک برای مقابله با اپیدمی چاقی دوران کودکی باید دو گام ساده بردارد تا بتواندبه طور معمول درصد BMI و نیز فشارخون سیستولی و دیاستولی از نظر درصد هر کودک در هر ویزیت، کار خود را آغاز نماید.
در صورتی کودک در سدک ۸۵ تا ۹۴ درصد BMI باشد،بدون ترس باید کودک را دچار افزایش وزن نامید زیرا این مسأله برای آینده‌ی کودک اهمیت جانی دارد. همچنین اگر کودکی در سدک ۹۰ تا ۹۴ فشارخون قرار داشته باشد، باید آن را پیش فشارخون بالا دانست و اگر این اندازه‌گیری سه بار تکرار شود باید پیش هیپرتانسیون تلقی شود. در اینجا است که باید برنامه‌ی ۸ هفته‌یی به خانواده پیشنهاد شود.تاريخ : جمعه چهاردهم آبان 1389 | 9 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

‌ تغذیه کودک و نوجوان
در طول زندگی، بسته به میزان رشد، میزان فعالیت، جنسیت و عواملی از این قبیل، نیازهای تغذیه‌ای تفاوت می‌کند. همچنین نیازهای تغذیه‌ای از فردی تا فرد دیگر متفاوت بوده ولی پیروی از اصول کلی تغذیه صحیح برای همه افراد قابل تعمیم است...
مهم‌ترین دوران زندگی که عوامل تغذیه در آن از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است، دوران رشد است. بنابراین در سنین کودکی و نوجوانی بیش از هر دوران دیگری در زندگی باید مراقب وضعیت تغذیه بود. تغذیه مناسب در این دوران باعث بهبود روند رشد و تکامل و همچنین افزایش کارایی فکری و عملی فرد خواهد شد. تغذیه نامناسب، علاوه بر ایجاد اختلال در عوامل فوق، می‌تواند عوارض غیرقابل برگشتی برای سال‌های بعدی عمر نیز در بر داشته باشد. بسیاری از بیماری‌های مزمن در سنین بزرگسالی از تغذیه اشتباه دوران کودکی و نوجوانی سرچشمه می‌گیرد.
چاقی، بیماری‌‌های گوارشی، برخی حساسیت‌ها، گرفتگی زودرس و پیشرفته سرخرگ‌ها، برخی سرطان‌ها و چند بیماری تحلیل‌رونده دیگر، از این قبیل بیماری‌ها هستند. بنابراین هر چه سن فرد کمتر و مرحله رشد او سریع‌تر باشد به مراقبت‌های تغذیه‌ای بیشتری نیاز دارد؛ به عنوان مثال، سوءتغذیه در سنین کمتر از ۱۸ ماهگی، علاوه بر اختلال رشد، عوارض غیرقابل برگشتی بر سیستم اعصاب مرکزی و بهره هوشی فرد ایجاد می‌کند.
دوره بحرانی دیگر از نظر اهمیت تغذیه، دوران بلوغ است که به دلیل جهش سریع رشد، تغذیه مناسب اثرات مثبت فراوان و تغذیه نامناسب عوارض متعددی بر رشد و وضعیت فکری و روحی در برخواهد داشت.
از سوی دیگر عادات غذایی هر فرد از زمان کودکی شکل می‌گیرد و با ایجاد عادات مناسب غذایی از سنین پایین تا حد زیادی می‌توان به دستیابی به یک تغذیه صحیح و بهداشتی تا دوران بزرگسالی کمک کرد. میزان انرژی لازم در سنین مختلف بر اساس میزان رشد متفاوت است.
قبل از دوران نوجوانی، مقداری از مواد مغذی در بدن ذخیره می‌شوند. در زمان جهش دوران بلوغ چون مواد غذایی دریافتی جوابگوی نیازهای رشد سریع نوجوانان نخواهد بود، بدن از ذخایر دوران کودکی استفاده می‌نماید. بهترین مثال در این مورد کلسیم است.
هرچه استخوان‌ها در دوران کودکی از تراکم بیشتری برخوردار باشند آمادگی بیشتری برای حمایت از رشد سریع نوجوانی خواهند داشت وحتی این موضوع برای دوره از دست دادن توده استخوانی (پوکی استخوان) در سنین میانسالی و کهولت‌ نیز تاثیر دارد. به بیان دیگر، وضعیت تغذیه در دوران کودکی نه تنها برای همان دوران، بلکه برای دوران نوجوانی و مابقی سال‌های زندگی نیز تاثیر دارد.
تغذیه مناسب از سنین پایین می‌تواند به رشد در سال‌های اول عمر، رشد ذهنی و جسمانی در سال‌های بعدی عمر و همچنین به پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها مانند پوکی استخوان‌، بیماری‌های قلبی، برخی سرطان‌ها، چاقی مفرط و دیگر بیماری‌های خطرناک دوران بزرگسالی کمک کند. همچنان که کودک وارد دوران نوجوانی می‌شود یک برنامه تغذیه مناسب، وی را برای پاسخگویی به نیازهای رشد سریع آماده می‌سازد.تاريخ : دوشنبه سوم آبان 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

۱۰روش مناسب  برای  صرف صبحانه کودکاناگر هر روز سر میز صبحانه می نشینید تا صبحانه لذیذی صرف کنید، بدون شک فرزند شما نیز چنین خواهد کرد.پس اگر فرزند شما صبحانه نمی خورد،اشکال را خود شما باید رفع کنید.
اما اگر با وجود نشان دادن یک الگوی خوب ، هنوز کودک شما از خوردن صبحانه امتناع می کند، می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:
۱ - صبحانه را برای کودک جذاب کنید. سعی کنید زمان کافی را برای یک صبحانه مفرح در نظر بگیرید.
صبحانه نباید صرفا موقعیتی باشد که موادغذایی را به زور فرو دهید.
به عنوان مثال کودکان خردسال از این که لیوان و فنجان مخصوص خودشان را داشته باشند، لذت می برند.
آنها از این که با تزیین قسمتی از نان با مقداری پنیر و درست کردن یک شکل خنده دار در آراستن سفره شرکت کنند، سرگرم می شوند.
۲ - به کودکمان اجازه دهیم تا در برنامه ریزی صبحانه کمکمان کند: اگر به کودک خود اجازه دهید که در تنظیم برنامه هفتگی صبحانه کمک کند و یا این که هنگام خریدن لوازم صبحانه شما را همراهی کند، با علاقه بیشتری سر میز صبحانه حاضر خواهد شد.
۳ - صبحانه را مختصر کنیم: اگر کودک شما ناهار را به صبحانه ترجیح می دهد، به او یک صبحانه مختصر و یک ناهار مفصل بدهید.
این برنامه در حالتی که صبحانه انرژی کافی را برای تمام مدت صبح فراهم کرده است و تا هنگام صرف ناهار، کودک از نظر انرژی کمبود ندارد، مشکلی ایجاد نمی کند.
۴ - رسم و رسوم کهنه را کنار بگذاریم: اگر کودک شما غذاهای معمول را نمی خورد، غذای دیگری را امتحان کنید.
شیر برای کودک تهیه کنید و به او اجازه دهید که فقط غذای مایع بخورد.
مقداری کره روی قطعات سیب بمالید و یا این که یک برش پیتزا یا سیب زمینی سرخ شده با پنیر را با یک لیوان شیر به او بدهید.
وقتی کودک از نظر تغذیه ای تامین شود، شکل غذای داده شده چه اهمیتی دارد؟
۵ - تنوع در نوع غذاهای کودکمان: غذاهای جدیدی را هرچند وقت یکبار به برنامه صبحانه اضافه کنید تا از یکنواختی جلوگیری شود.
اگر کودک ناگهان از خوردن غذایی که قبلا دوست داشت ، امتناع می کند، به زور آن را به او ندهید.
برای مدتی آن را کنار بگذارید و سپس بتدریج و با ظرافت دوباره آن را به برنامه غذایی او اضافه کنید. برای صبحانه روی غذاهای مشخصی تعصب نداشته باشید.
۶ - هنگام صرف صبحانه با کودکمان بیشتر دوست باشیم: کودکان خردسال نباید هنگام صبحانه تنها رها شوند.
حتی کودکان بزرگتر نیز دوست دارند همراهی داشته باشند. اگر نمی توانید هنگامی که کودک صبحانه می خورد با او سر سفره بنشینید، در اتاق بمانید و به او یک «همراه صبحانه خوردن» بدهید تا سر سفره با او بنشیند.
معمولا یک عروسک یا حیوان پارچه ای برای این کار مناسب است؛ ولی حتی وسایل جالبی نظیر رادیو، تلویزیون یا کتاب مصور نیز ممکن است همین تاثیر را داشته باشد.
۷ - تشویق کنید، جایزه بدهید: یک خوراکی (حتی یک ذرت بو داده ) را با کمک کودک خود انتخاب کنید و سپس آن را به اندازه های مناسب در داخل کیسه های پلاستیکی تمیز بریزید.
کودک هنگامی جایزه را می برد که تمام غذا با مقدار معینی از آن را که قبلا روی آن توافق شده است ، بخورد.
۸ - همراه کودک ، ساختمان سازی کنید: در ازای هر لقمه ای از صبحانه که کودک شما می خورد، به او یک تکه ساختمان اسباب بازی بدهید.
هنگامی که کودک صبحانه اش را خورد، می تواند از این تکه ها برای ساختن یک قلعه استفاده کند یا این که اگر کودک دوست دارد، اجازه دهید که موقع صرف صبحانه تکه تکه ، قلعه را بسازد.
۹ - هم غذا، هم نقاشی: به کودک اجازه دهید هر بار که یک لقمه غذا می خورد، با ماژیک روی یک تکه کاغذ بکشد.
او را تشویق کنید در حالی که غذایش را می خورد، یک منظره را تمام کند.
روی یک تکه کاغذ، منظره خورشید بکشد و با هر لقمه ، یک شعاع نورانی به خورشید اضافه کنید. اگر این عمل را به صورت پیوسته انجام دهید، می توانید هر روز شعاعهای بیشتری را به خورشید اضافه کنید و هنگامی که خورشید بسیار تابان شد، کودک شما یک جایزه مانند رفتن به پارک را خواهد برد.
۱۰ - زمان بگیرید: برای این که به کودکانی که کند غذا می خورند انگیزه بدهید، ساعت را روی زمانی که کودک باید صبحانه اش را تمام کند، تنظیم کنید و او را برانگیزید که پیش از به صدا درآمدن زنگ ، صبحانه اش را تمام کند.
سپس بتدریج زمان را کوتاهتر کنید و برای این منظور هر روز یک تا ۲دقیقه زمان را کوتاهتر کنید تا این که به یک زمان پذیرفتنی برای تمام کردن صبحانه دست پیدا کنید.تاريخ : چهارشنبه بیست و یکم مهر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
کودک شما هم جزء آن دسته از کودکانی است که هنگام خوردن صبحانه بهانه می‌گیرند و به اصطلاح ”جیم“ می‌شوند؟ نگران نباشید. توصیه‌های زیر را بخوانید و به‌کار ببندید. امیدوارم کودکان‌تان صبحانه‌خور حرفه‌ای شوند.
۱) میز را بچینید: به همراه فرزند خود، از شب قبل، میز صبحانه فردا را بچینید. البته هنگامی‌که کودک‌تان خوابید مواد فاسدشدنی را، دوباره در یخچال قرار دهید. صبح هنگام نیز، ابتدا میز را مثل شب پیش آماده کنید بعد کودکتان را ۱۵ تا ۲۰ دقیقه پیش از خوردن صبحانه بیدار کنید تا دستگاه گوارشی او کم‌کم شروع به‌کار کند.
۲) نوشیدنی‌های اشتهاآور: پیشنهاد می‌شود، وقتی کودک‌تان از خواب برخاست یک لیوان بزرگ آب یا آب پرتقال به او بدهید. به این ترتیب او به اشتها می‌آید. مطمئن باشید چند دقیقه بعد، شتابان به سمت میز صبحانه می‌آید.
۳) با بوفه موافقید؟ کوچولوها همیشه دوست دارند ادای بزرگ‌ترها را در بیاورند. آنها عاشق بوفه‌اند و دوست دارند غذاها روی میز چیده شده باشد تا آنها هر چه می‌خواهند بخورند. آب پرتقال، نان، بیسکوئیت، شکلات صبحانه، شیر، پنیر و... را روی میز بچینید و مطمئن باشید، چشمان کودک، بزرگ‌تر از معده‌اش خواهد شد و از تمام غذاهای روی میز تا جائی‌که بتواند می‌خورد.
۴) یک نمونه جالب: فراموش نکنید که بهترین راه یادگیری، مثال‌زدن است. شما نیز همراه کودکتان بنشینید و صبحانه کامل بخورید. کودکتان از شما الگو می‌گیرد و کارهای شما را تقلید می‌کند. وقتی چند لقمه خوردید، تازه اشتهای‌تان باز می‌شود، به‌خصوص اگر یک تلفن همراه داشته باشید.
۵) نان تازه، عالی است! آمار نشان داده است که از هر ۱۰ کودک، ۴ نفر تنها به‌دلیل نبودن نان تازه سر میز صبحانه، رغبتی به خوردن ندارد. در صورتی‌که کودکتان نسبت به خوردن صبحانه بی‌میل است، نان تازه را امتحان کنید. بوی نان تازه همه را به اشتها می‌آورد. اگر وقت خرید نان را ندارید، پیشنهاد می‌کنیم مقداری شیر و شکر روی نان مانده بمالید و آن را ۵ دقیقه در ماکروفر قرار دهید تا بوی نان تازه به‌خود بگیرد.
۶) از داستان‌های زیبا کمک بگیرید: سعی کنید سر میز صبحانه وقت را غنیمت شمرده و کتاب داستانی، درباره صبحانه‌خوردن برای کودکتان بخوانید. کاری کنید که آب از لب او آویزان شود.
۷) اصرار نکنید: در صورتی‌که با وجود انجام تمامی این کارها، باز هم کودک شما صبح از خواب برخاست و میلی به خوردن صبحانه نشان نداد، به او فشار نیاورید. یک لیوان شیر یا آب پرتقال به او بنوشانید و تا ساعت ناهار در صورت تمایل، به او میوه بدهید. مطمئن باشید او فردا صبح بهتر از امروز، صبحانه می‌خورد.تاريخ : سه شنبه بیستم مهر 1389 | 10 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

بیش فعالی و تغذیهامگا-۳ از پیشرفت علایم بیش فعالی جلوگیری می کند.
با مصرف مواد غذایی حاوی امگا-۳ خصوصا روغن ماهی می توان به نحو موثری از پیشرفت علایم بیماری بیش فعالی جلوگیری کرد.
در بیماران بیش فعال متابولیسم (سوخت و ساز) اسیدهای چرب به خوبی صورت نمی گیرد و از آنجا که اسیدهای چرب یکی از ارکان مهم غشای سلول عصبی هستند می توان نتیجه گرفت که در اکثر بیماران یادشده، سلول‌های عصبی ساختار و عملکرد مناسبی ندارند.
تشنگی زیاد و آلرژی به مواد غذایی را از جمله اصلی ترین علائم کمبود اسیدهای چرب می باشد و علایم یادشده در بچه های بیش فعال، خصوصا پسران شیوع زیادی دارد و علت آن نیز نوع رشد و تکامل سیستم عصبی است.
گنجاندن مواد غذایی حاوی اسید چرب ضروری امگا-۳ مانند گوشت، روغن ماهی، تخم مرغ و مغزهای خام در برنامه غذایی کودکان بیش فعال را درکنترل علایم بیماری آنها موثر است، در عین حال عناصر حیاتی روی و منیزیم نیز در کاهش بیش فعالی موثرند زیرا کنترل سیستم اعصاب مرکزی و محیطی زیر نظر این دوماده است و علائمی مانند واکنش بیش از حد به محرک های بیرونی، خستگی، اختلال خواب و اختلال تمرکز نیز ناشی از کمبود آنها در خون است.
مصرف موادی مانند طعم دهنده ها و رنگ های مصنوعی، قهوه، پنیر، سرکه و آسپرین برای این گروه از بیماران مضر می باشد و تجربه نشان می دهد متعاقب مصرف مواد یادشده فعالیت مغز بیماران بیش فعال به طور ناگهانی افزایش یافته و آنها در معرض حمله عصبی قرار می گیرند.تاريخ : شنبه دهم مهر 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
با بایدها و نبایدهای زیر، الگوهای تغذیه كودكان خود را در مسیر درست هدایت كنید و سالم غذا خوردن را به آنها آموزش دهید.
۱) شما نمونه خوبی برای كودك خود هستید و كودك از شما تقلید می كند، بنابراین باید با كودك خود در یك وعده غذا بخورید و از غذاهای سالم استفاده كنید تا او نیز از شما الگوبرداری كند.۲) او را به نخوردن اسنكهایی مثل شیرینی جات و غذاهای پرچربی تشویق كنید و مقدار فراوانی غذاهای خوب مثل میوه، سبزیجات خام، ماست و لبنیات كم چرب را در دسترس او قرار دهید تا به عنوان اسنك از آن استفاده كند.۳) به كودك خود اجازه دهید تا به نسبت اشتها و رغبت خود غذا بخورد، حال هر اندازه كه می خواهد باشد.۴) با دادن انواع مختلفی میوه و سبزیجات از سنین كودكی، آنها را به خوردن این مواد ترغیب كنید.
۵) هرگز به كودك زیر ۵ سال خود شیر بدون چربی یا كم چربی ندهید، مگر اینكه پزشك دستور داده باشد، زیرا تا ۵ سالگی كودك به كالری اضافی به دست آمده از شیر نیاز دارد.۶) هرگز از كودكان نخواهید غذا را آماده كنند، زیرا هرگز یاد نمی گیرند كه از غذا پختن لذت ببرند، البته اگر مشاهده كنند كه شما تمایلی به پختن غذا ندارید.
۷) شكر اضافی به غذاها و نوشیدنیها اضافه نكنید.
۸) با افزودن نمك اضافی به غذا یا قرار دادن نمكدان روی میز، كودك خود را به خوردن نمك اضافی عادت ندهید.۹) به كودكان زیر ۵ سال خود مقدار زیادی آجیل ندهید، زیرا ممكن است باعث خفگی آنها شود. كره بادام زمینی در صورت عدم آلرژی، غذای مفیدی برای كودك است.۱۰) هرگز كودك خود را به خوردن غذای زیاد (بیشتر از تمایلش) مجبور نكنید.۱۱) هرگز از غذا به عنوان رشوه استفاده نكنید.۱۲) هرگز كودك خود را به خاطر خوردن غذاهای مختلف سرزنش نكنید.
كودكان خود را به خوردن غذاهایی مثل كیك برنج، میوه خشك و تازه، ذرت، آب میوه، شیر، آب، سبزیجات خام، هویج و كرفس تشویق كنید و به عنوان اسنك به آنها نانی كه با كره بادام زمینی، سبزیجات كم چربی، ماهی تن یا ساردین آغشته شده است، بدهید.تاريخ : سه شنبه ششم مهر 1389 | 10 قبل از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***
وقتی پاییز می‌شود، شكل و رنگ میوه‌های توی میوه‌فروشی‌ها عوض می‌شود؛ مثلا هلو جای خودش را می‌دهد به خرمالو. گیلاس جایش را می‌دهد به نارنگی‌ و شلیل می‌رود و پرتقال می‌آید. گفتم چی؟ پرتقال؟ ای وای! قرار نبود اسمم را بگویم. می‌خواستم شما اسمم را حدس بزنید؛ اما اشكال ندارد. می‌دانم كه حتی اگر اسمم را نمی‌گفتم، شما بچه‌های باهوش مرا خیلی زود می‌شناختید. من یعنی جناب پرتقال، جزو میوه‌های ترش و شیرین هستم خوب یاد گرفته‌ایم كه میوه‌های ترش، پر از ویتامین <ث> هستند و خوردن ویتامین <ث> باعث می‌شود بدن ما سالم بماند، كمتر سرما بخوریم و زخم‌های ما زودترخوب شوند.
پس وقتی یك لیوان آب پرتقال را كه مامان با زحمت فراوان گرفته می‌‌خوریم، انگار داریم یك عالمه ویتامین<ث> را وارد بدنمان می‌كنیم، تا از بدن ما مواظبت كند.تاريخ : دوشنبه یکم شهریور 1389 | 1 بعد از ظهر | نویسنده : ***نازبانو***

آداب میز غذا را به کودکان یاد بدهیم۱) برای فرزندتان روشن کنید که سر سفره یا میز غذا چه رفتاری داشته باشد. پرتاب اشیا یا مواد غذایی، جر و بحث، داد و فریاد و رفتارهایی مانند این در تمام سنین غیرقابل قبول و ممنوع هستند. از شیوه «اگه یک دفعه دیگه این کارو بکنی، تنبیه می‌شوی!» استفاده کنید. چگونه؟ به روش زیر:
۲.وقتی بچه شما هنگام غذا خوردن با دهان پر از جا بلند می‌شود و دوباره برمی‌گردد، ظرف غذایش را به جای دیگری می‌برد و ریخت و پاش می‌کند تقصیر خود شماست. نباید قانون و روال خاص تعیین شده را بشکنید. از جمله گفته شده استفاده کنید و تاثیر مثبت آن را ببینید.
۳) به کودک بیاموزید از کلماتی مانند خواهش می‌کنم، لطفا و ممنونم استفاده کند. البته اگر خودتان تا به حال این کلمات را به کار نبرده‌اید، عادلانه نیست از بچه چنین توقعی داشته باشید.
۴) از کودکان انتظار بیش از حد نداشته باشید. آنها تا پنج سالگی نمی‌توانند با مهارت از قاشق و چنگال استفاده کنند اما همین قانونی که حق ندارند با دهان پر سفره را ترک کنند، کافی است.
۵) بهترین پاداش برای کودک تعریف و تمجید است،‌این کار را به تعویق نیندازید. همین کلمات محبت‌آمیز و تعریف از غذا خوردن او در میان بقیه، کافی است.
۶) برقراری روال معین و حدود و خط قرمزها در زمان صرف غذا و ثابت بودن قوانین آن و لزوم رعایت‌ آداب غذا خوردن برحسب سن کودک.
۷) هیچ‌گاه کودک را به علت غذا نخوردن سرزنش یا تنبیه نکنید. تنبیه را فقط درباره رفتارهای ناشایست مانند پرت کردن غذا یا اشیا و امتناع از نشستن سر سفره اعمال کنید.
هشدار دادن و اعلام اینکه به وقت غذا خوردن نزدیک می‌شوید را فراموش نکنید. مادر باید مانند یک ساعت گویا عمل کند. انتظار نداشته باشید کودک به محض اینکه به میز غذا فراخوانده شود، بازی را رها کرده و بشتابد. بلکه باید ابتدا به او فرصت بدهید تا هیجانش فروکش کند. «من دارم غذا را روی میز می‌چینم لطفا همه بیایید سرمیز». این هشدار در حالی است که هنوز دقایقی دیگر فرصت دارد. اگر آماده شدید، دوباره اعلام کنید.
۸) حس مسوولیت‌پذیری را در کودکان برانگیزید و تشویق‌شان کنید تا خودشان غذا بخورند حتی اگر در ابتدای کار با طولانی شدن مدت غذا خوردن و کثیف‌کاری همراه شود. سعی کنید آسودگی خیال و آرامش را در هنگام غذا به اعضای خانواده هدیه کنید و با هم غذا بخورید.
۹) هوس‌های زودگذر کودک را برای خوردن بعضی خوراکی‌ها نادیده بگیرید. گاهی غذاهای متنوع برای کودکتان تهیه کنید اما اجازه ندهید که خودش نوع غذا را معین کند.  • بازی روز دنیا
  • چغلی